Yandex.Metrica

Teknik Bilgiler

Tezgah Altı - Tezgah Üstü Arıtma

11 Temmuz 2020

TEZGAH ALTI ARITMA - TEZGAH ÜSTÜ ARITMA 

Hayat kaynağı olan su, besin maddelerini ve oksijeni vücuda taşıyor. Bu yüzden kullandığımız suyun kaliteli ve temiz olması hayati bir önem arz ediyor. Özellikle içmek için kullanılan şebeke suyu, pek çok bölgede arıtılarak içilebiliyor ve bunun için çeşitli özelliklere sahip su arıtma cihazları kullanılıyor. Tezgah altı su arıtma cihazları, şebeke suyunun çeşitli işlemlerden geçirilerek temiz hale gelmesini sağlıyor. Kireçten, klordan ve diğer tüm zararlı kimyasal ve mikroorganizmalardan arındırılan su, sağlıklı bir nitelik kazanıyor. Genel itibariyle su arıtma cihazları, sağlık için faydalı mineralleri koruyarak zararlı kimyasalları ve diğer maddeleri filtreliyor.

Plakalı Eşanjör ( Contalı Eşanjör ) / Borulu Eşanjör

11 Temmuz 2020

Plakalı eşanjörler sıcaklıkları farklı iki akışkanın birbirinden plakalar yardımı ile ayrıldığı ve bu plakaların iki akışkan arasında ısı transferi yapmasını sağlayan tesisat ekipmanıdır. Plakalı eşanjöre aynı zamanda contalı eşanjör ve ısı değiştiricisi de denir. Plakalı ısı değiştiricisi veya eşanjörü, iki akışkan arasındaki ısıyı transfer etmek için, metal üzerinde değişik şekilde kıvrımlar bulunan plakalar yardımıyla yapılır.

Borulu eşanjörler yüksek sıcaklıklardaki akışkanlar arasında ısı transferi yapmak borulardan imal edilen eşanjör türüdür. Borulu ısı eşanjörlerinde ısı transfer yüzeyi , eşanjöre adını veren borulardır.

Genleşme Tankı

08 Temmuz 2020

GENLEŞME TANKI 

Sıvı yada gazların basınçlandırılmasında kullanılan , basınçlı depolara genleşme tankı denir.

Genleşme tankları , ortam basıncından farklı bir basınçta sıvıları tutan kapalı kaplardır. Basınç arttırmada ve kazan sistemlerinde kullanılır.

Duvar Tipi Kazan

08 Temmuz 2020

DUVAR TİP KAZAN

 

Konutlarda ısıtma ve kullanım sıcak su temini için ısı üretiminin merkezi olarak tek bir yerden hazırlanması merkezi ısıtma sistemi ile yapılır. 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’na ve Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği’ne göre 2000 m2’nin üzerindeki binalara merkezi ısıtma sistemi ile ısınma zorunluluğu getirilmiştir. Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezi veya lokal sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemlerin kullanılması gerekmektedir.

Atık Su Pompası

08 Temmuz 2020

ATIK / DRENAJ POMPALARI

Bilindiği üzere su pompaları  sıvıları taşımak için kullanılan mekanik bir mekanizmadır. Bir pompa, sıvıyı düşük basınçtan yüksek basınca hareket ettirir ve bundan dolayı basınç içinde bir fark oluşturur.Pompalar mekanik kuvvetlerin fiziksel kaldırma veya sıkıştırma kuvveti ile maddeyi itmesi prensibini kullanarak çalışır.

Akümülasyon Tankı

08 Temmuz 2020

Akümülasyon Tank Nedir?

Akümülasyon tankları adından da anlaşıldığı gibi ısı pompaları veya güneş sistemleri gibi çeşitli kaynaklardan gelen ısılarla tank içinde bulunan suyu ısıtarak depolamayı sağlayan sistemdir.

Boyler Nedir ?

08 Temmuz 2020

BOYLER NEDİR ?

Degişik ısı kaynaklarından alınan suyu depolamaya  ihtiyaç olduğunda kullanmaya yarayan ( tek serpantinli boyler  , çift serpantinli boyler , elektrikli boyler olmak üzere ) mekanik tesisat elemanıdır.Isı kaynaklarına örnek olarak da buhar kazanı , ısı pompası , güneş kollektörü , sıcak su kazanı veya elektrikli olarak da verebiliriz.

Sirkülasyon Pompası

23 Haziran 2020

Sirkülasyon pompası nedir?

Sirkülasyon pompası sistemde dolaşan suyun ilerlemesini sağlayan cihazlara verilen isimdir. Sirkülasyon pompaları kapalı devre çalışan ısıtma ve soğutma sistemlerinde sıvının sirkülasyonu için gereklidir. Kombi, boyler, kazan ve benzeri gibi cihazlarda sıvının sirkülasyonunu yaparlar. Isıtma sistemlerinde kazanda ısınan suyun tesisattaki dirençlerini yener ve ısı yayıcılara iletilmesini sağlar. Sirkülasyon pompası seçimi, ısıtma sistemleri açısından önemlidir. Sirkülasyon pompası için ısıtma sistemlerinin kalbidir diyebiliriz çünkü tıpkı insan vücudundaki kalp gibi görev alır. En uzak noktalara dahi sıvı akışını sağlaması bakımından önemli bir görevdedir. Sirkülasyon pompaları ısıtma sistemlerinde, sıcak su sirkülasyonunda kullanılan pompa çeşitlerindendir. Sirkülasyon pompalarının bulunması ve kullanımı ile birlikte modern ısıtma sistemleri de üst seviyelere ulaştı. Sirkülasyon pompası sayesinde boru çapları küçüldü ve daha düşük ısılarda daha fazla verim ile ısınma sağlanmış oldu. Isıtma sistemlerinde konfor açısından en çok tercih edilen sistemlerin başında sıcak sulu ısıtma sistemleri gelir.  Her geçen gün gelişen teknoloji ile ısıtma sistemleri ve ekipmanlarının daha verimli ve en optimum konfor şartlarında çalışabilmesi için üreticiler tarafından sürekli gelişmeler kaydedilmektedir.

Konutlarda, otellerde ,fabrikalardaki ,ofislerimizdeki ısıtmalar; radyatör pompaları ,fancoil pompaları, yerden ısıtma pompaları, soğutmada chiller pompaları , havuzu ısıtmak için gerekli havuz pompaları gibi pompaların tamamı sirkülasyon pompalarından oluşmaktadır.

 

Termostat Nedir ?

23 Haziran 2020

Termostat Nedir?

Termostat, sıcaklığı istenen ölçüde sabit tutabilen bir tür kontrol aracıdır. Sıcaklıktaki değişim, termostattaki ısıya duyarlı bir parçaya tesir eder ve elektrik veya basınç sinyali göndererek bir ısıtma veya soğutma sisteminin kontrolünü sağlar.

Termostat binalarda, su ısıtıcılarında, fırınlarda, ütülerde, otomobil radyatörlerinde ve önceden belirlenen sabit sıcaklığın gerekli olduğu cihazlarda kullanılır.

Dozaj Pompası

23 Haziran 2020

DOZAJ POMPASI

Dozaj pompaları farklı amaçlarla, çeşitli kimyasalların istenilen oranda otomatik olarak dozlanmasını sağlayan ünitelerdir. Bu kimyasallar arasında, klor, kostik, antiskalant, polimer, pH düşürücü, pH yükseltici, korozyon ve kireç önleyici kimyasallar sayılabilir.

1 2
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız. Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.