Teknik Bilgiler

POMPA PERFORMANSI

24 Şubat 2021

Belli bir uygulama için pompa seçerken , ( Grundfos pompa , grundfos sirkülasyon pompası ) pompanın yüksek verimlilik alanında çalışma noktası olan pompayı seçmek önemlidir. Aksi takdirde , pompanın güç tüketimi gereğinden fazla olacaktır.

Ancak bazen sistem ihtiyaçlarının değişkenlik göstermesi veya sistem eğrisinin zamanla değişmesi gibi durumlarda , optimum çalışma noktasına uyan pompayı seçmek mümkün olmayabilir.

Dolayısyla , değişen ihtiyaçlara göre pompaperformansını ayarlamak gerekebilir.

KASKAD SİSTEMLER

13 Şubat 2021

KASKAD SİSTEMLER NEDİR ?

Kaskad sistemler site apartman hastane okul vb gibi büyük kapasite istenen yerlerde kullanılan ısınma ve sıcak su ihtiyacı için oluşturulan sisteme denir.

Kaskad sistemler iki veya daha fazla cihazın birbirleri ile paralel şekilde bağlanıp çalıştırılması ile oluşur çalışma şekli olarak 1.kazan devreye girer sırası ile istenen kapasite miktarına kadar diğer kazanlar sıra ile çalışmaktadır.

Hidrolik Güç Hesabı

13 Şubat 2021

POMPALARDA HİDROLİK GÜÇ HESABI NASIL YAPILIR?

Grundfos Pompalarımız da sabit çok hızlı pompalarla manüel olarak veya elektronik kontrollü pompalar kullanmak suretiyle otomatik olarak değişken hız elde edebilirsiniz. Enerji tüketimini azaltmanın yanı sıra hız kontrollü pompalar daima en uygun diferansiyel basınçta çalışırlar. Bu, boru sistemindeki gürültüyü en aza indirir, yaşam konforunu arttırır.

Tezgah Altı - Tezgah Üstü Arıtma

11 Temmuz 2020

TEZGAH ALTI ARITMA - TEZGAH ÜSTÜ ARITMA 

Hayat kaynağı olan su, besin maddelerini ve oksijeni vücuda taşıyor. Bu yüzden kullandığımız suyun kaliteli ve temiz olması hayati bir önem arz ediyor. Özellikle içmek için kullanılan şebeke suyu, pek çok bölgede arıtılarak içilebiliyor ve bunun için çeşitli özelliklere sahip su arıtma cihazları kullanılıyor. Tezgah altı su arıtma cihazları, şebeke suyunun çeşitli işlemlerden geçirilerek temiz hale gelmesini sağlıyor. Kireçten, klordan ve diğer tüm zararlı kimyasal ve mikroorganizmalardan arındırılan su, sağlıklı bir nitelik kazanıyor. Genel itibariyle su arıtma cihazları, sağlık için faydalı mineralleri koruyarak zararlı kimyasalları ve diğer maddeleri filtreliyor.

Plakalı Eşanjör ( Contalı Eşanjör ) / Borulu Eşanjör

11 Temmuz 2020

Plakalı eşanjörler sıcaklıkları farklı iki akışkanın birbirinden plakalar yardımı ile ayrıldığı ve bu plakaların iki akışkan arasında ısı transferi yapmasını sağlayan tesisat ekipmanıdır. Plakalı eşanjöre aynı zamanda contalı eşanjör ve ısı değiştiricisi de denir. Plakalı ısı değiştiricisi veya eşanjörü, iki akışkan arasındaki ısıyı transfer etmek için, metal üzerinde değişik şekilde kıvrımlar bulunan plakalar yardımıyla yapılır.

Borulu eşanjörler yüksek sıcaklıklardaki akışkanlar arasında ısı transferi yapmak borulardan imal edilen eşanjör türüdür. Borulu ısı eşanjörlerinde ısı transfer yüzeyi , eşanjöre adını veren borulardır.

Genleşme Tankı

08 Temmuz 2020

GENLEŞME TANKI 

Sıvı yada gazların basınçlandırılmasında kullanılan , basınçlı depolara genleşme tankı denir.

Genleşme tankları , ortam basıncından farklı bir basınçta sıvıları tutan kapalı kaplardır. Basınç arttırmada ve kazan sistemlerinde kullanılır.

Duvar Tipi Kazan

08 Temmuz 2020

DUVAR TİP KAZAN

 

Konutlarda ısıtma ve kullanım sıcak su temini için ısı üretiminin merkezi olarak tek bir yerden hazırlanması merkezi ısıtma sistemi ile yapılır. 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’na ve Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği’ne göre 2000 m2’nin üzerindeki binalara merkezi ısıtma sistemi ile ısınma zorunluluğu getirilmiştir. Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezi veya lokal sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemlerin kullanılması gerekmektedir.

Atık Su Pompası

08 Temmuz 2020

ATIK / DRENAJ POMPALARI

Bilindiği üzere su pompaları  sıvıları taşımak için kullanılan mekanik bir mekanizmadır. Bir pompa, sıvıyı düşük basınçtan yüksek basınca hareket ettirir ve bundan dolayı basınç içinde bir fark oluşturur.Pompalar mekanik kuvvetlerin fiziksel kaldırma veya sıkıştırma kuvveti ile maddeyi itmesi prensibini kullanarak çalışır.

Akümülasyon Tankı

08 Temmuz 2020

Akümülasyon Tank Nedir?

Akümülasyon tankları adından da anlaşıldığı gibi ısı pompaları veya güneş sistemleri gibi çeşitli kaynaklardan gelen ısılarla tank içinde bulunan suyu ısıtarak depolamayı sağlayan sistemdir.

Boyler Nedir ?

08 Temmuz 2020

BOYLER NEDİR ?

Degişik ısı kaynaklarından alınan suyu depolamaya  ihtiyaç olduğunda kullanmaya yarayan ( tek serpantinli boyler  , çift serpantinli boyler , elektrikli boyler olmak üzere ) mekanik tesisat elemanıdır.Isı kaynaklarına örnek olarak da buhar kazanı , ısı pompası , güneş kollektörü , sıcak su kazanı veya elektrikli olarak da verebiliriz.

1 2
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız. Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.